Clang

No Exceptions - IO, królowa monad

10 minut(y)

Czasem słyszy się opinie, że programowanie funkcyjne jest bez sensu, ponieważ czyste funkcje (ang. pure functions) nie pozwalają na pisanie efektów ubocznych. A przecież każdy działający program potrzebuje efektów ubocznych. Dla wyjaśnienia efektem ubocznym jest: Komunikacja ze światem zewnętrznym, zarówno odczyt jak i zapis Komunikacja między wątkami Zmienny stan (ang. mutable state) i zmienne kolekcje (ang. mutable collections)

Który język programowania wybrać na początek - język natywny

12 minut(y)

Wiele osób pyta się, który język programowania wybrać na początek jako pierwszy język do nauki. Wiele jednak zależy od tego do czego chcemy użyć tego języka programowania. Dlatego wybrałem zwycięzców w czterech kategoriach: dynamicznie typowany język skryptowy ogólnego przeznaczenia statycznie typowany język korporacyjny używany do pisania długowiecznych aplikacji klasy enterprise język fullstackowy, który można używać do pisania frontendu i backendu szybki język natywny działający bez maszyny wirtualnej i interpretera

Krótki opis konstrukcji kompilatorów GCC, LLVM i Clang

11 minut(y)

W dawnych czasach każdy dobry programista chciał napisać swój własny kompilator języka C. Co prawda te czasy już minęły i dziś większość z nas programuje w językach o wiele bardziej złożonych niż C. Dzięki czemu jesteśmy w stanie pisać szybciej kod. Ale nadal warto znać podstawy budowy kompilatorów. Na szczęście konstrukcja kompilatora jest prosta jak konstrukcja dzidy bojowej. Dzida bojowa składa się z: przeddzidzia dzidy bojowej śróddzidzia dzidy bojowej zadzidzia dzidy bojowej.

Ciągła integracja, ciągła kontrola, ciągła Scala

12 minut(y)

W poprzednich wpisach zbudowaliśmy ogromne polecenie do analizy statycznej i dynamicznej kodu projektu oraz generacji raportów. Jednak wykonanie tego polecenia trwa. A programiści nie lubią czekać.

Przenośna Scala

5 minut(y)

Znajomy zajarał się językiem Rust. Opowiada mi jaki to wspaniały język i pokazuje przykłady kodu. Rust na pierwszy rzut oka wygląda jak skrzyżowanie C i języka Haskell plus kanały jak w języka Go. Czyni go to pretendentem do bycia najbardziej skomplikowanym językiem programowania na świecie. Pretendentem, bo istnieje wśród programistów JVM opinia, że najbardziej skomlikowanym językiem na świecie jest Scala. Scala jest skrzyżowaniem Javy i Haskella plus aktory z języka Erlang.

Wróć do góry ↑

Linki zewnętrzne

Clang