Java
Zależności Funkcyjne w Haskellu
Spytano mnie raz, co jest trudnego w Haskellu, co jednocześnie jest łatwe w OOP. Np. stworzenie interfejsu kolekcji i danie możliwości implementowania go klientom-użytkownikom. W tym celu potrzebujemy Klasę Typu od dwóch parametrów. Ale żeby mieć dobry interfejs, to nie wystarczy. O czym się przekonaliśmy w artykule Abstrakcja i dopasowanie do wzorców.
Abstrakcja w Haskellu, czyli klasy typów
Po Hermetyzacji pora na Abstrakcje. Abstrakcja ma w programowaniu wiele znaczeń. Jednak w tym artykule będzie mi chodzić o abstrakcję spotykaną w OOP, czyli interfejsy (w Javie), traity (w Scali) czy klasy czysto abstrakcyjne (w C++). Czy Haskell ma odpowiednik interfejsów/traitów? Tak są to klasy typów (ang. Type Classy). Dzięki nim możemy wybierać implementację podczas działania programu.
5 języków programowania, które warto znać będąc już programistą
Jakiś czas temu na https://4programmers.net pojawiło się stwierdzenie: Ostatnio oglądałem wypowiedź twórcy języka C++, gdzie Bjarne Stroustrup powiedział, że zna ponad 20 języków programowania w przynajmniej podstawowym stopniu, dodał, że dobry programista powinien znać bardzo dobrze przynajmniej 5 języków, aby potrafił spojrzeć na problem z różnych perspektyw. Jaką piątkę wy byście wybrali, w jakiej kolejności i dlaczego?
Haskell i klasy typów Show
oraz Read
Wiele osób zadaje takie pytanie: Co napisać w nowym języku programowania, żeby się go nauczyć
Sześć rodzajów polimorfizmu - polimorfizm jakiego nie znamy z OOP
Wydawałoby się, że trzy rodzaje polimorfizmu, jakie są spotykane w obiektowych językach programowania i które opiswałem w artykule Sześć rodzajów polimorfizmu - polimorfizm jaki znamy z OOP, są wszystkim czego potrzebujemy do szczęścia, żeby pisać zwięzły kod. Czasem pojawi się tylko jakiś zgrzyt, gdzie trzeba zaimplementować wzorzec wizytator lub fakrykę.
Sześć rodzajów polimorfizmu - polimorfizm jaki znamy z OOP
Gdy dociera do mnie informacja o kolejnym wspaniałym języku programowania, którego warto się nauczyć, to pierwsze co robię to sprawdzam jak wygląda polimorfizm w tym języku programowania.
Haskell i monady - czy monady są jeszcze egzotyczne?
Język programowania Haskell to ma straszną opinię. Że trzeba rozumieć co to teoria kategorii albo monady. Tylko że teoria kategorii odnosi się do wszystkich języków programowania. A monady są podobno możliwe nawet w Bashu. Gdy tak mówię lub piszę, ludzie mi nie wierzą. Ostatnio z tego powodu dostałem kod w Haskellu, który wyglądał mniej więcej tak:
Krótka historia informatyki na przykładzie serializacji danych
Najpierw odpowiedzmy sobie na dodatkowe pytanie kto to jest informatyk? Odpowiedź jest oczywista jest to człowiek znający się na informatyce. I tu dochodzimy do głównego pytania a co to jest informatyka? Można pomyśleć, że informatyka to nauka o komputerach. Przecież codziennie informatycy używają komputerów. Ale
java.util vs vavr - problem z typami generycznymi w metodzie Collection::remove
Niedawno na 4programers.net pojawiło się pytanie, gdzie ostatecznie problemem była niedoskonałość metody Collection<E>::remove(Object) ze standardowej biblioteki Javy.
No Exceptions - problemy z wyjątkami i biblioteka standardowa
To jest druga część cyklu o walce z wyjątkami w Scali. Zobacz część pierwszą.
No Exceptions - o problemach z wyjątkami
Wyjątki bywają problematyczne, ale przez swoich obrońców, są często przedstawiane jako jedna z fundamentalnych części programowania obiektowego. Co ciekawe wyjątków nie ma w podstawowych założeniach paradygmatu obiektowego. Nie ma też nic o wyjątkach w definicji programowania obiektowego podanej przez Alana Kaya, lider zespołu tworzącego język Smalltalk uznawany za twórcę tego terminu. Za to jest o komunikowaniu się obiektów za pomocą wiadomości.
Kolejny język programowania - język wszystkomający
Język wszystkomający jest to język w którym można programować imperatywnie, funkcyjnie, obiektowo, proceduralnie oraz strukturalnie. Prawdopodobnie jest to język zły do nauki jako pierwszy język programowania. Może też być złym językiem do nauki pojedynczych paradygmatów programowania, jeśli nie mamy odpowiedniej dyscypliny. Jeśli jednak mamy tę dyscyplinę jest to genialny język do nauki nowych paradygmatów programowania. Po co uczyć się nowych paradygmatów programowania starałem się wyjaśnić w artykule Kolejny język programowania do nauki - paradygmaty programowania.
Kolejny język programowania do nauki - paradygmaty programowania
Zdecydowaliśmy się nauczyć programować. I zostać programistami. Może nawet dostaliśmy pierwszą pracę. I w tej pracy ktoś nam powiedział, że uczy się nowego, a więc i kolejnego, języka programowania. Czemu się uczy? Bo np. usłyszał/przeczytał cytat:
Który język programowania wybrać na początek - język natywny
Wiele osób pyta się, który język programowania wybrać na początek jako pierwszy język do nauki. Wiele jednak zależy od tego do czego chcemy użyć tego języka programowania. Dlatego wybrałem zwycięzców w czterech kategoriach: dynamicznie typowany język skryptowy ogólnego przeznaczenia statycznie typowany język korporacyjny używany do pisania długowiecznych aplikacji klasy enterprise język fullstackowy, który można używać do pisania frontendu i backendu szybki język natywny działający bez maszyny wirtualnej i interpretera
Który język programowania wybrać na początek - język fullstackowy
Wiele osób pyta się, który język programowania wybrać na początek jako pierwszy język do nauki. Wiele jednak zależy od tego do czego chcemy użyć tego języka programowania. Dlatego wybrałem zwycięzców w czterech kategoriach: dynamicznie typowany język skryptowy ogólnego przeznaczenia statycznie typowany język korporacyjny używany do pisania długowiecznych aplikacji klasy enterprise język fullstackowy, który można używać do pisania frontendu i backendu szybki język natywny działający bez maszyny wirtualnej i interpretera
Który język programowania wybrać na początek - język korporacyjny
Wiele osób pyta się, który język programowania wybrać na początek jako pierwszy język do nauki. Wiele jednak zależy od tego do czego chcemy użyć tego języka programowania. Dlatego wybrałem zwycięzców w czterech kategoriach: dynamicznie typowany język skryptowy ogólnego przeznaczenia statycznie typowany język korporacyjny używany do pisania długowiecznych aplikacji klasy enterprise fullstack język, który można używać do pisania frontendu i backendu szybki język natywny działający bez maszyny wirtualnej i interpretera
Functional Miners - Programowanie Funkcyjne dla Każdego
2019-05-21 odbyło się spotkanie Functional Miners (@fun_miners) w HackerSpace Silesia (@hs_silesia) o tematyce Programowanie Funkcyjne dla Każdego. Wydarzyły się dwie prezentacje: Wojciech Gawroński - Functional Programming in the Wild Andrzej Spiess - From \x.x to Facebook - Introduction to Lambda Calculus
Biblioteki do logowania dla języka Java i platformy JVM
W artykule Konfiguracja fabryki loggerów z biblioteki Slogging w Scali autorytarnie stwierdziłem, że Logback dla JVM jest najlepszym silnikiem do logowania. Czytając artykuł Programowanie w Rust: The Good, The Bad and The Ugly zszokowała mnie informacja, że programista nie wie która biblioteka logowania dla Javy jest najlepsza. Prawdziwa klęska urodzaju. I programista nie wie co wybrać
Scala - No Universal Equality
Ostatnim błędem zgłaszanym w kodzie projektu resentiment przez scalafix jest “No Universal Equality” wynikający z użycia operatora ==.
Biblioteki do logowania dla języka Scala
Chcąc dowiedzieć się co dzieje się wewnątrz naszej aplikacji mamy dwie drogi. Pierwszym sposobem jest debugowanie. Jednak im więcej wątków w aplikacji i im bardziej komunikują się one w sposób asynchroniczny tym trudniej jest debugować. Drugim sposobem jest logowanie informacji. Najprostszym sposobem logowania informacji w Javie jest System.out.println, a w Scali upraszcza się to do println. Ale jest to złe z dwóch powodów: Po pierwsze, jeśli piszemy aplikację “konsolową” (ang. command line interface, CLI) to użytkownik będzie niepotrzebnie widział nieinteresujące go informacje z wewnętrznego procesu przetwarzania. Tak wypisanych informacji nie można zapisać w bazie danych ani wysłać do innego systemu.
Ciągła integracja, ciągła kontrola, ciągła Scala
W poprzednich wpisach zbudowaliśmy ogromne polecenie do analizy statycznej i dynamicznej kodu projektu oraz generacji raportów. Jednak wykonanie tego polecenia trwa. A programiści nie lubią czekać.
Git - submoduły i aliasy
Post oparty na prawdziwych wydarzeniach i traumach
Dlaczego warto prowadzić bloga o programowaniu
Ja znalazłem cztery powody, dlaczego warto prowadzić bloga o programowaniu. Natrafiałem na nie właśnie w tej kolejności.