☀️ HelVM
- 🔧 🎨 HelMA - Haskellish Esoteric Little Minimal Automaton for Esoteric Languages implemented in Haskell
- 🏭 🌾 HELPA - Haskellish Esoteric Little Portable Assembler to Esoteric Languages implemented in Haskell
- 🚀 ✈️ HelPS - Haskellish Esoteric Little Poly Scripter for Esoteric Languages implemented in Haskell
- 🔬 ⚕️ HelMS - Haskellish Esoteric Little Macro Schemer for Esoteric Languages implemented in Haskell
- 🚒 🍳 HELLLL - Haskellish Esoteric Little Logician Linear Lisp for Esoteric Languages implemented in Haskell
Zależności Funkcyjne w Haskellu
Spytano mnie raz, co jest trudnego w Haskellu, co jednocześnie jest łatwe w OOP. Np. stworzenie interfejsu kolekcji i danie możliwości implementowania go klientom-użytkownikom. W tym celu potrzebujemy Klasę Typu od dwóch parametrów. Ale żeby mieć dobry interfejs, to nie wystarczy. O czym się przekonaliśmy w artykule Abstrakcja i dopasowanie do wzorców.
Złote testy w Haskellu
Zainspirowany wpisem o złotych testach na 4programmers postanowiłem dodać je do swojego projektu w Haskellu.
Abstrakcja i dopasowanie do wzorców w Haskellu
Po hermetyzacji i abstrakcji RAMu dla interpretera HelMA pora na stos. Stos, zwłaszcza stos arytmetyczny, jest strukturą używaną w wielu interpreterach jezyków ezoterycznych. Więc warto wydzielić tą abstrakcję do osobnego modułu.
Abstrakcja w Haskellu, czyli klasy typów
Po Hermetyzacji pora na Abstrakcje. Abstrakcja ma w programowaniu wiele znaczeń. Jednak w tym artykule będzie mi chodzić o abstrakcję spotykaną w OOP, czyli interfejsy (w Javie), traity (w Scali) czy klasy czysto abstrakcyjne (w C++). Czy Haskell ma odpowiednik interfejsów/traitów? Tak są to klasy typów (ang. Type Classy). Dzięki nim możemy wybierać implementację podczas działania programu.
Hermetyzacja w Haskellu
Hermetyzacja to cecha charakterystyczna obiektowych języków programowania. Co jednak nie znaczy, że hermetyzacja nie istnieje w Haskellu. Hermetyzację podobną do klas z języków OOP osiąga się w Haskellu za pomocą modułów i jawnego eksportowania funkcji i typów.
Alternatywy dla Prelude w Haskellu
Haskell jest pięknym językiem programowania, ale nie jest doskonały. Haskell posiada wiele błędów projektowych. Biblioteka standardowa Haskella też nie jest idealna. Prelude jest zbiorem domyślnie importowanych modułów w Haskellu z biblioteki standardowej. Niestety prelude importuje wiele niebezpiecznych oraz powolnych funkcji. Jednocześnie nie importuje wielu użytecznych funkcji.
Funktor, Monada i Aplikatywa w Haskellu
Trzy klasy typów Funktor, Monada i Aplikatywa są to prawdopodobnie trzy najpopularniejsze klasy typów do przetwarzania danych.
Attoparsec i EAS
W poprzednim artykule attoparsec zdefiniowałem cele napisania prostego asemblera z języka EAS do ezoterycznego języka programowania ETA. W tym artykule przyszła pora na implementację.
Wyrażenia regularne kontra parsery
Wyrażenia regularne słyną z tego, że są trudne i mało czytelne. Czy są dla nich jakieś alternatywy? Tak, są to parsery.
Parsowanie parametrów wiersza poleceń w Haskellu
Prawie każdy program, który można wywoływać z wiersza poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), a interpreter jak HelMA w szczególności, musi posiadać obsługę parametrów (ang. Options) przekazywanych z wiersza poleceń. Obsługę taką można napisać samodzielnie albo z pomocą dedykowanej bibliotek. Ja zdecydowałem się na bibliotekę optparse-applicative. Biblioteka ta posiada szereg zalet. Między innymi można jej używać w eta-lang.
Testy jednostkowe i mockowanie wyścia-wejścia w Haskellu
Testy pisać trzeba, to oczywiste. Pozostaje pytanie jednostkowe czy integracyjne? Ja na razie zdecydowałem się na jednostkowe, co postawiło mnie przed kolejnym pytaniem jak przetestować kod używający wyjścia-wejścia w Haskellu? To znowu sprowadza się do pytania jak zamockować monadę IO w Haskellu?
Haskell i klasy typów Show
oraz Read
Wiele osób zadaje takie pytanie: Co napisać w nowym języku programowania, żeby się go nauczyć