Dlaczego warto prowadzić bloga o programowaniu

3 minut(y)

Ja znalazłem cztery powody, dlaczego warto prowadzić bloga o programowaniu. Natrafiałem na nie właśnie w tej kolejności.

Notatki dla siebie

Nie wiem jak inni programiści, ale ja mam dobrą pamięć do rzeczy złożonych, jak np. składnia języka Scala, i słabą pamięć do rzeczy prostych, jak np. “z jakimi parametrami należy budować projekt w języku Scala, żeby otrzymać żądany efekt”. Rezultat tego był taki, że wielokrotnie przeszukiwałem internet w poszukiwaniu tych samych rzeczy. Pierwszą próbą rozwiązania mojego problemu był pomysł zapisywania wiedzy w pliku na dysku. Niestety po formacie dysku ta wiedza się traciła. Kolejnym krokiem było trzymanie wiedzy w chmurze np. w Dokumentach Googlowych.

Pomoc dla innych

Nie tylko ja mam słabą pamięć. Poza tym do pracy przychodzą też nowi lub ludzie z innych zespołów, którzy chcą się czegoś dowiedzieć. Głupio mi było odpowiedzieć, że czegoś nie pamiętam, gdy wiedzą że robię to od roku.q Wycinanie fragmentów Dokumentów Googlowych i wysyłanie ich przez komunikator nie było najbardziej eleganckim rozwiązaniem. Więc założyłem repozytorium na GitHubie i odsyłałem linki jako odpowiedzi na pytania. Było to rozwiązanie lepsze, ale nie zadowalało mnie w pełni, ponieważ w ten sposób mogłem pomóc tylko osobom, które mnie bezpośrednio poprosiły o pomoc.

Dokumentowanie swojego postępu prac

Repozytoria na GitHubie, bez dodatkowej dokumentacji szybko mogą przerodzić się w chaos. Tak było zarówno w przypadku mojego repozytorium zawierającego wiedzę, jak i moich projektów Scalowych. Blog będący Dziennikiem Postępów Prac pozwala temu przeciwdziałać i zaprezentować innym zastosowane rozwiązania.

Dostanie wymarzonej pracy

Jest to ostatni powód, który odkryłem. Jest to także powód, który ostatecznie zmotywował mnie do założenia tego bloga.

Jestem programistą Javy, a chcę być programistą Scali. Fascynuję się tym językiem programowania odkąd o nim usłyszałem, czyli dłużej niż pracuję w Javie. Niestety na Górnym Śląsku, gdzie mieszkam, jest mało pracy dla programistów Scali. Można pracować zdalnie, ale jest ciężko przekonać firmy programistyczne, że umie się Scalę, gdy pisało się w niej komercyjnie tylko pół roku.

Mimo że hobbistycznie piszę w niej od pięciu lat.

Podsumowanie

Mój plan jest taki, żeby umieszczać tu posty głównie związane z postępem prac nad moimi projektami opensoursowymi pisanymi dla wprawy. Dokumentować tutaj każdą większą zmianę wraz z uzasadnieniem.

Mam nadzieję, że będzie to jasne i łatwe do zrozumienia zarówno dla mnie, gdy po roku wrócę do swojego kodu, jak i dla wszystkich innych, którzy chcieliby się nauczyć języka Scala.