JVM

5 języków programowania, które warto znać będąc już programistą

10 minut(y)

Jakiś czas temu na https://4programmers.net pojawiło się stwierdzenie: Ostatnio oglądałem wypowiedź twórcy języka C++, gdzie Bjarne Stroustrup powiedział, że zna ponad 20 języków programowania w przynajmniej podstawowym stopniu, dodał, że dobry programista powinien znać bardzo dobrze przynajmniej 5 języków, aby potrafił spojrzeć na problem z różnych perspektyw. Jaką piątkę wy byście wybrali, w jakiej kolejności i dlaczego?

Krótka historia informatyki na przykładzie serializacji danych

11 minut(y)

Najpierw odpowiedzmy sobie na dodatkowe pytanie kto to jest informatyk? Odpowiedź jest oczywista jest to człowiek znający się na informatyce. I tu dochodzimy do głównego pytania a co to jest informatyka? Można pomyśleć, że informatyka to nauka o komputerach. Przecież codziennie informatycy używają komputerów. Ale

Kolejny język programowania - język wszystkomający

9 minut(y)

Język wszystkomający jest to język w którym można programować imperatywnie, funkcyjnie, obiektowo, proceduralnie oraz strukturalnie. Prawdopodobnie jest to język zły do nauki jako pierwszy język programowania. Może też być złym językiem do nauki pojedynczych paradygmatów programowania, jeśli nie mamy odpowiedniej dyscypliny. Jeśli jednak mamy tę dyscyplinę jest to genialny język do nauki nowych paradygmatów programowania. Po co uczyć się nowych paradygmatów programowania starałem się wyjaśnić w artykule Kolejny język programowania do nauki - paradygmaty programowania.

Kolejny język programowania do nauki - paradygmaty programowania

13 minut(y)

Zdecydowaliśmy się nauczyć programować. I zostać programistami. Może nawet dostaliśmy pierwszą pracę. I w tej pracy ktoś nam powiedział, że uczy się nowego, a więc i kolejnego, języka programowania. Czemu się uczy? Bo np. usłyszał/przeczytał cytat:

Który język programowania wybrać na początek - język korporacyjny

8 minut(y)

Wiele osób pyta się, który język programowania wybrać na początek jako pierwszy język do nauki. Wiele jednak zależy od tego do czego chcemy użyć tego języka programowania. Dlatego wybrałem zwycięzców w czterech kategoriach: dynamicznie typowany język skryptowy ogólnego przeznaczenia statycznie typowany język korporacyjny używany do pisania długowiecznych aplikacji klasy enterprise fullstack język, który można używać do pisania frontendu i backendu szybki język natywny działający bez maszyny wirtualnej i interpretera

Biblioteki do logowania dla języka Java i platformy JVM

6 minut(y)

W artykule Konfiguracja fabryki loggerów z biblioteki Slogging w Scali autorytarnie stwierdziłem, że Logback dla JVM jest najlepszym silnikiem do logowania. Czytając artykuł Programowanie w Rust: The Good, The Bad and The Ugly zszokowała mnie informacja, że programista nie wie która biblioteka logowania dla Javy jest najlepsza. Prawdziwa klęska urodzaju. I programista nie wie co wybrać

Krótki opis konstrukcji kompilatorów GCC, LLVM i Clang

11 minut(y)

W dawnych czasach każdy dobry programista chciał napisać swój własny kompilator języka C. Co prawda te czasy już minęły i dziś większość z nas programuje w językach o wiele bardziej złożonych niż C. Dzięki czemu jesteśmy w stanie pisać szybciej kod. Ale nadal warto znać podstawy budowy kompilatorów. Na szczęście konstrukcja kompilatora jest prosta jak konstrukcja dzidy bojowej. Dzida bojowa składa się z: przeddzidzia dzidy bojowej śróddzidzia dzidy bojowej zadzidzia dzidy bojowej.

Przenośna Scala

5 minut(y)

Znajomy zajarał się językiem Rust. Opowiada mi jaki to wspaniały język i pokazuje przykłady kodu. Rust na pierwszy rzut oka wygląda jak skrzyżowanie C i języka Haskell plus kanały jak w języka Go. Czyni go to pretendentem do bycia najbardziej skomplikowanym językiem programowania na świecie. Pretendentem, bo istnieje wśród programistów JVM opinia, że najbardziej skomlikowanym językiem na świecie jest Scala. Scala jest skrzyżowaniem Javy i Haskella plus aktory z języka Erlang.

Wróć do góry ↑

Linki zewnętrzne

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirtualna_maszyna_Javy (ang. Java virtual machine, JVM)