Który język programowania wybrać na początek - język skryptowy

7 minut(y)

Wiele osób pyta się, który język programowania wybrać na początek jako pierwszy język do nauki. Wiele jednak zależy od tego do czego chcemy użyć tego języka programowania. Dlatego wybrałem zwycięzców w czterech kategoriach:

  1. dynamicznie typowany język skryptowy ogólnego przeznaczenia
  2. statycznie typowany język korporacyjny używany do pisania długowiecznych aplikacji klasy enterprise
  3. fullstack język, który można używać do pisania frontendu i backendu
  4. szybki język natywny działający bez maszyny wirtualnej i interpretera

W tym artykule skupię się na zwyciężcy pierwszej kategorii, czyli języku skryptowym ogólnego przeznaczenia.

Ważna uwaga! Artykuł nie jest sponsorowany przez Google, mimo że każdy z tych języków jest używany przez Google. Nie jest też sponsorowany przez JetBrains. Po prostu uważam, że JetBrains tworzy najlepsze IDE. Jest to tylko mój mały subiektywny ranking języków programowania na rok 2019.

Język skryptowy ogólnego przeznaczenia - definicja

Język skryptowy (ang. script language) powinien być prostym językiem programowania, czyli być dynamicznie typowany i mieć prostą składnie. Dzięki temu można w nim szybko skryptować, testować, prototypować. Łatwo i szybko można go zrozumieć i jest polecany tym którzy programują, ale nie są programistami.

Wzorcowy język skryptowy jest idealny dla:

  • eksploratorów danych i naukowców - ale tu jest mała gwiazdka, bo zwykle pod spodem są biblioteki napisane w szybkim języku natywnym
  • SysAdminów (SysOps Engenerów, DevOpsów Engenerów) - do pisania skryptów zarządzających i administrujących
  • testerów (QA Engenerów) - do pisania testów akceptacyjnych
  • hobbystów - do zabawy i np. oprogramowywania Raspberry Pi
  • programistów:

Dużych aplikacji w językach skryptowych się nie pisze, bo są trudno utrzymywalne. Oczywiście w językach skryptowych powstawały duże aplikacje, ale wiele z nich zostało już przepisanych do korpo języków ze statycznym typowaniem.

Język skryptowy ogólnego przeznaczenia - zwycięzca

Zwycięzcą w kategorii język skryptowy jest Python. Główne przesłanki przemawiające za tym, że jest najlepszy to:

  • Język roku 2008, 2010 i 2018 według Tiobe
  • Pierwszy język według IEEE
  • Darmowe IDE PyCharm od JetBrains
  • Jest używany w Google do prototypowania
  • Prosta składnia - niektórzy jednak nie zgadzają się z tym, że składnia Pythona jest prosta

Niestety jest też parę minusów:

  • Rakiem, który toczy Pythona najbardziej, jest problem z wersjami, czyli rozłam na wersję 2 oraz wersję 3. Powoduje to przymus poznania takich narzędzi jak pipenv, pyenv i virtualenv. Dodatkowo nie pomagają różne implementacje jak PyPy, lub Stackless Python.
  • Statystyki informujące o wspaniałej przyszłości Pythona dotyczą zbiorczo całego świata. A niestety różnica między USA a Europą, jeśli chodzi o popularność poszczególnych języków programowania, zawsze była duża. Różnice są także spore, jeśli chodzi o poszczególne miasta w Polsce.

… i pokonani

Python powstał jako konkurencja dla języka Perl z prostszą składnią. Perl posiadał mocno niespójną i trudną do nauki składnię. Wynika to z tego, że inspiracją dla Perla były narzędzia Bash, AWK i Sed.

Jednocześnie Python ciągle wygrywa z Ruby, ponieważ ma prostszą składnię i działa szybciej. Jednak Ruby pozostaje bardzo ciekawym językiem programowania w którym powstały takie rzeczy jak:

  • Sinatra - wzorcowy mały framework webowy przeniesiony do wielu innych języków programowania, jak np. Scalatra lub Spark
  • RoR - duży framework webowy będący inspiracją dla wielu innych, jak np. Play Framework lub Phoenix
  • RSpec - framework popularyzujący nowy DSL dla testów, zaimplementowany także wielu innych frameworkach testowych jak np. ScalaTest i Specs2
  • Cucumber - framework do testów akceptacyjnych, używany podczas rozwoju opartego o zachowanie (ang behavior-driven development, BDD), który stał się de facto standardem i został przeportowany dla wielu innych języków programowania
  • Capybara - narzędzie to testów stron internetowych i aplikacji webowych

Sama składnia języka Ruby była inspiracją dla języków Crystal i Elixir. Prawdopodobnych następców powolnego Rubiego.

Podsumowanie

Czy warto uczyć się języka skryptowego i Pythona w szczególności? Tu nastąpi standardowa odpowiedź w informatyce, to zależy.

  • Jeśli chcesz zostać osobą która programuje, ale nie jest to jej głównych zajęciem to polecam.
  • Jeśli jednak chcesz zostać programistą to polecam wcześniej przejrzeć oferty pracy czy w twojej okolicy jest zapotrzebowanie na ten język programowania. Python jest aktualnie na trzecim miejscu w rankingu Tiobe, ale bardzo możliwe, że w twojej okolicy jest więcej ofert na np. programistę języka Ruby.

    Postscriptum

Nie lubię języków skryptowych. Kiedyś lubiłem Perla, ale wyrosłem. Z języków dynamicznie typowanych interesujący dla mnie jest tylko Lisp ze wszystkimi swoimi dialektami (Clojure, Racket, Scheme, Common Lisp). Jest coś szalonego w języku, którego zapis jest od razu jego drzewem CST.

Zostaw komentarz