Eta

Eta - implementacja czysto-funkcyjnego języka programowania Haskell kompilowana do kodu bajtowego Javy.

Parsowanie parametrów wiersza poleceń w Haskellu

8 minut(y)

Prawie każdy program, który można wywoływać z wiersza poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), a interpreter jak HelMA w szczególności, musi posiadać obsługę parametrów (ang. Options) przekazywanych z wiersza poleceń. Obsługę taką można napisać samodzielnie albo z pomocą dedykowanej bibliotek. Ja zdecydowałem się na bibliotekę optparse-applicative. Biblioteka ta posiada szereg zalet. Między innymi można jej używać w eta-lang.

Testy jednostkowe i mockowanie wyścia-wejścia w Haskellu

8 minut(y)

Testy pisać trzeba, to oczywiste. Pozostaje pytanie jednostkowe czy integracyjne? Ja na razie zdecydowałem się na jednostkowe, co postawiło mnie przed kolejnym pytaniem jak przetestować kod używający wyjścia-wejścia w Haskellu? To znowu sprowadza się do pytania jak zamockować monadę IO w Haskellu?

Który język programowania wybrać na początek - język korporacyjny

8 minut(y)

Wiele osób pyta się, który język programowania wybrać na początek jako pierwszy język do nauki. Wiele jednak zależy od tego do czego chcemy użyć tego języka programowania. Dlatego wybrałem zwycięzców w czterech kategoriach: dynamicznie typowany język skryptowy ogólnego przeznaczenia statycznie typowany język korporacyjny używany do pisania długowiecznych aplikacji klasy enterprise fullstack język, który można używać do pisania frontendu i backendu szybki język natywny działający bez maszyny wirtualnej i interpretera

Wróć do góry ↑

Linki zewnętrzne

Wykłady i prezentacje